POHANKOVÝ CHLEBA PŘIROZENĚ FERMENTOVANÝ

13.08.2024

BEZLEPKOVÝ POHANKOVÝ CHLEBA - BEZ KVÁSKU, ALE V PODSTATĚ KVÁSKOVÝ, PŘIROZENĚ FERMENTOVANÝ a výborný!!!! (nápad z internetu, zpracováno "po mém" :-))
Koukněte zde na webu také do složky ZDARMA 🙂❤️

Budete potřebovat: 

  • 500 g kvalitní pohankové hladké mouky (může být i celozrnná, ale jemně mletá)
  • 600 g - 700 vody (začněte na 600 g a pokud by psyllium a mouka vysálo moc tekutin a těsto bylo moc tuhé, klidně přidejte dalších 100 g vody)
  • 20 g psyllia
  • 12 g soli
  • 20 g olivového oleje
  • 20 g sladidla, já dala třtinovou melasu, můžete použít i cukr, med apod. Případně úplně vynechejte.
  • můžete přidat i předem namočená a okapaná semínka cca 50 g


Vyzkoušela jsem mouku:

  • Pohankovou mouku od Šmajstrly (hladkou, ne celozrnnou, případně celozrnnou jen z 1/3, je hrubě mletá)
  • Probio (koupila jsem v Albertu pod jejich značkou Nature's Promise, dodavatelem je Probio, je to uvedeno vzadu na obale)
  • Bio z Dm drogerie za 49,90 Kč (je celozrnná jemně mletá)


Mouky fungují všechny, ale Šmajstrla a Probio, jsou enzymaticky hodně aktivní a prokvasily rychleji (lze koupit v Albertu pod jejich značkou). Mouka z Dm drogerie potřebovala fermentovat asi o 4 hodiny déle. Určitě použijte kvalitní mouku mechanicky loupanou (ne tmavou).  

Postup:

Mouku smícháme s převařenou vodou, ještě trochu teplou (moje měla cca 30 °C), nesmíte dát teplejší než 40 °C, kvasinky by pomřely dřív, než by odvedly svoji práci. 

V zimě bude možná chléb fermentovat o několik hodin déle než v létě.

Smíchala jsem vodu s moukou a nechala 2 hodiny v zakryté míse. Poté přidala psyllium, sůl, olej a sladidlo - důkladně promíchala. Mísu jsem opět zakryla (potrav. fólií, ať těsto neosychá) a nechala fermentovat dalších 10-12 h. Poté by mělo být už částečně prokvašené (když poklepete na dno mísy, měla by znít dutě). 

Vymažeme formu olejem a vysypeme pohankovou moukou a těsto do ní přendáme. Těsto můžeme lehce shora uhladit (používám navlhčenou stěrku) a vložíme opět do sáčku a necháme dokynout dalších cca 8 hodin - to platí pro mouky Šmajstrla a Probio, mouka z Dm potřebovala o 4 hodiny více (celkem tedy dalších 12 h).

Po nakynutí upečeme v předehřáté troubě na 230 °C - 25 minut (ideálně s párou nebo záparou, ale není nutné), poté snížíme teplotu na 190 °C a dopékáme dalších 25 minut. 

Před pečením jsem chléb shora nařízla vícero řezy, jako bagetu. 

Po upečení vyklopíme a necháme vychladnout na mřížce. Chléb krájíme úplně vychladnutý, nejlépe druhý den. 

TIP: Moc doporučuji těsto od začátku do konce fotit, budete tak mít představu o tom, jak moc se zvětšilo a záznam času.

Ať se vám chleba podaří !!!! :-)