Koukněte zde na webu také do složky ZDARMA ❤️
Suroviny:
- 490 g voda
- 30 g olivový olej
- 5 g sušené droždí
- 150 g čiroková mouka hladká (dala jsem od Probio)
- 70 g hladká jáhlová mouka (případně kukuřičná)
- 130 g rýžová celozrnná mouka hladká (použila jsem Natrural Jihlava)
- 50 g bezlepková ovesná hladká mouka (můžete si ji namlít doma z ovesných vloček), pokud ji nemůžete, zkuste dát maniokovou nebo čirokovou, u které je možné, že budete muset přidat trošku psyllia)
- 15 g psyllium (používám jemně mleté Eatfit, které můžu dávat rovnou do těsta - nabobtná rychle, pokud máte hodně hrubé psyllium, můžete si ho předem dát nabobtnat do části tekutin z receptu)
- 1 čajová lžička cukru
- 8-10 g sůl (podle toho, jak jste zvyklí solit)
- koření dle chuti
Postup:- Do jedné mísy si navážíme mouku - čirokovou, jáhlovou, rýžovou a ovesnou. Do druhé mísy dáme vodu a olej.
- Do menší mističky dáme cca 7 polévkových lžic vody s olejem, přidáme 1 čl cukru a droždí = dobře rozmícháme a zahustíme cca 7-10 čajovými lžičkami směsí mouk. Vytvoříme těstíčko, které necháme cca 15 minut vzejít na teplém místě (misku přikryjeme).
- Prokvašené těstíčko (bezlepkový omládek) vlijeme do zbytu tekutin, rozmícháme a přidáme všechny sypké suroviny - mouky, psyllium, sůl a koření. Vypracujeme hladké rovnoměrné těsto, které necháme cca 15 minut v míse spojit.
- Poté těsto překlopíme do formy (mokrou stěrkou ho lehce uhladíme, ale nemačkáme) a necháme ho finálně nakynout.
- Jakmile se těsto zvětší cca o 1/3 (pozor, ať vám nepřekyne), dáme ho péct do vyhřáté trouby (po cca 20 minutách kynutí těsta ve formě si ji zapněte). Mému to trvalo 40 minut.
TIP: Vyfoťte si chleba po vložení do formy, ať máte srovnání, jak nakynul.
TIP 2: Můžete přidat semínka, jen je předem namočte (a nechejte okapat), ať z chleba nevysají tekutinu.
- Pečeme na 230 °C cca 20 minut a poté dopékáme na 190 °C dalších 25 - 30 minut. Posledních 10 minut je dobré chléb vyklopit z formy a dopéct volně na mřížce v troubě. Pokud by chléb moc tmavnul, vložíme nad něj plech.
- Po upečení necháme chléb vychladnout na mřížce (na lince), aby se nám ze spodu nezapařil. Krájíme nejlépe druhý den nebo alespoň po úplném vychladnutí.
Chleba je rychlý, ať se vám podaří !!! :-)